Nyomtatási fájlok készítése

Útmutató a sikeres grafikai ellenőrzéshez

Tudsz grafikai programokkal dolgozni? Szeretnéd a rendelésed gyorsan leadni? Blog bejegyzésünkben minden információt megtalálsz, hogy zökkenőmentesen menjen a munka.

A sablon

A legtöbb termékünkhöz megtalálod a grafikai sablont a honlapunkon: a Letöltések/Grafikai infók menüpontban a termék nevére kattintva. Amennyiben nem találod a kért terméket, keress minket, és elküldjük neked emailben. Ez minden olyan fontos adatot tartalmaz, amire szükséged lesz a grafika elkészítésekor.

M csepp sablon

Ugyanitt a Gyártás címszó alatt találod az általános grafikai tájékoztatónkat az egyes nyomtatási technológiák szerint.

grafikai info digitalis hun

Képarány

M csepp 1 1 arany

A sablonon lévő stancrajz 1:10 arányú, ezt a munka során fel kell nagyítani 1:1 arányra: jelöld ki a sablon rajzát (csak a sablont, a grafikát ne!), a méretező eszközre kattints kétszer, és állítsd be az 1 000 %-os értéket.

Színek

A pixeles grafikákat CMYK-ban mentsd el, ne RGB-ben! A logók, feliratok színét kérjük Pantone Solid Coated, HKS N vagy RAL K színskála alapján megadni. Ennek hiányában grafikából nyomtatunk. Esetleges színeltérés reklamáció alapját nem képezheti.

Grafika mérete

grafika merete

A sablonon található „Grafika mérete” tartalmazza a konfekcióhoz szükséges összes ráhagyást. A grafikát erre a méretre kell elkészíteni (lásd feljebb, a Képarány címszónál). Ne változtass az itt megadott értékeken!

Felbontás

A felbontás minimum 1 000 dpi legyen 1:10-ben. Csak olyan képeket használj, amelyek megfelelnek ennek a kívánalomnak. Ugyanez vonatkozik az árnyékokra és különböző effektekre, ha tökéletes hatást szeretnél elérni.

Vonalvastagság

vonalvastagsag

A sablonon megadott minimum vonalvastagság mindig az 1:1 arányú képre vonatkozik. A sablon rajz 1:10 arányban készült, így a megadott vonalvastagságot el kell osztanod 10-zel. Elsősorban részletgazdag grafikáknál vagy kis feliratoknál, logóknál ügyelj erre! Ha a kért vonalvastagságot nem érik el a grafikában lévő vonalak, előfordulhat, hogy nem jelennek meg a nyomaton.

Betűk

Szövegek esetén a betűket görbítsd le vagy küldd át a betűcsaládot.
Ha ezt elmulasztod, és nekünk nincs meg ez a betűcsalád, a program a leginkább hasonló betűvel helyettesíti azt. Van, amikor a különbség olyan kicsi, hogy alig lehet észrevenni, de sajnos olyan helyzet is előfordul, hogy az ékezetek lemaradnak. Ezért mindenképp javasoljuk a fentiek szerint eljárni.

Sablon rajzon szereplő színes vonalak jelentése

sablonrajz

A sablon rajz színes vonalai segítik a képi elemek elhelyezését a grafikán.

Zöld vonal: Zöld vonallal jelezzük a látható termék keretét.

Piros vonal: A piros terület a varráshoz, illetve a profi vágáshoz szükséges plusz anyag. A piros vonalig kell kitölteni a sablont. Ezzel biztosítod, hogy színes háttér esetén ne villanjon ki a széleken a fehér anyag.

Kék vonal: A kék vonal határolta területre helyezve a főbb grafikai elemeket, biztos lehetsz benne, hogy sem a varrás nem vezet át rajtuk, sem ringli, karabiner nem takarja azokat.

Fekete szaggatott vonal: Szaggatott vonallal egyéb információkat jelzünk. Ilyenek összevarrás esetén a varrás helye vagy a Pop Up fal oldalra elhajló részét jelző vonal.

Sablon rajz használata

Nyisd meg a sablont Adobe Illustrator programban: Menü-Fájl-Megnyitás. Jelöld ki a termék rajzát. Másold egy külön layerre a grafikádban, majd lakatold le azt.

Egy új layeren már kezdődhet is a kreatív munka.

Erre is figyelj!

Átlátszóság: Kérlek, ne használj átlátszóságot a grafikádban, mert nem minden nyomdagép tudja kezelni. Ha mindenképp szeretnél ilyen hatást, raszterezd fel ezt a területet.

Felülnyomás és alátöltés: Ne használj felülnyomást. A textilnyomtató nem tudja kezelni ezt az opciót, így nem kívánt hatások léphetnek fel.

Vágójelek: A vágójelekre nincs szükségünk, ezért ezeket távolítsd el.

Tömörítés: Ügyelj arra, hogy a grafikai fájl ne legyen tömörítve. Nagy adatok esetén használj fájlküldő alkalmazást!

Az elkészült design helyes mentése

A legjobb, ha a grafikát PDF-ként mented el. Mindenképp figyelj azonban a sablonon megadott felbontási értékekre.

Ha mindezzel elkészültél, küldd át nekünk a grafikát emailen, vagy ha túl nagy a fájl, fájlküldő alkalmazással (pl. wetransfer)!

Grafikusunk ellenőrzi a fájlt, majd küldünk neked egy látványtervet a gyártás előtt. Ennek elfogadása után már indulhat is a gyártás!

Checklista

Vajon mindenre gondoltál?

Az alábbi checklistával ellenőrizheted, minden rendben van-e:

  • A munkaterület mérete megegyezik a sablonon megadott „Grafika mérete”-vel?
  • Elegendő a felbontás? CMYK-ban mentetted el a fájlt?
  • Ellenőrizted a kis feliratok, elemek vonalvastagságát?
  • Minden betűt legörbítettél, vagy elküldted a betűcsaládot?
  • A direkt színeket definiáltad Pantone Solid Coated, HKS N vagy RAL K színskála alapján?
  • Eltávolítottad az átlátszóságot, felülnyomást, alátöltést és a vágójeleket?
  • Tömörítés nélkül mentetted el?